Konferencja naukowa „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Łodzi”

panorama_lodzi

„Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz”.
    (W. S. Reymont, Ziemia obiecana)

OPIS KONFERENCJI

Łódź stanowi doskonały przykład pokazujący potencjał XIX-wiecznego dziedzictwa przemysłowego w procesie regeneracji współczesnych miast. Taka właśnie perspektywa, łącząca w sobie bardzo różne spojrzenia na miasto, przyświeca również i działalności Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich Uniwersytetu Łódzkiego. Stąd pomysł, by z okazji 200-lecia Łodzi przemysłowej zorganizować konferencję naukową „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Łodzi”, która łączyłaby w sobie nowatorskie, zintegrowane spojrzenie na miasto, jego bogatą historię i wyzwania stojące przed nim w XXI wieku. Wydarzenie to adresujemy do szerokiego kręgu odbiorców – nie tylko środowiska naukowego łódzkich uczelni, lecz także samorządów Aglomeracji Łódzkiej, lokalnego biznesu, sektora pozarządowego i wszystkich mieszkańców miasta, zainteresowanych jego kondycją i perspektywami rozwoju.

W ramach konferencji odbędą się panele tematyczne, które będą poruszały następujące kwestie:
     Czego nas dziś może nauczyć historia Łodzi?
     Tożsamość i wizerunek miasta
     Dziedzictwo kulturowe
     Sfera gospodarcza miasta
     Polityka społeczna
     Przestrzeń miejska i jej przekształcenia
     Środowisko przyrodnicze miasta
     Łódź akademicka
     Przyszłość metropolitalna Łodzi

Integralną częścią konferencji będzie sesja podsumowująca, podczas której będziemy chcieli wypracować rekomendacje dla miasta i zastanowić się nad różnymi scenariuszami jego przyszłości.
    Do udziału w konferencji zaprosiliśmy uczonych, ale także przedsiębiorców, przedstawicieli trzeciego sektora i urzędników, którzy – jak ufamy – wymienią się wspólnie swoimi doświadczeniami i poglądami na temat kondycji miasta i jego przyszłości.

Liczymy, że nasza konferencja stanie się nowym otwarciem we współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym łódzkich uczelni a samorządem miasta Łodzi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi środowiskami zainteresowanymi rozwojem Łodzi, zaś obserwacje i rekomendacje, które pojawią się w trakcie obrad, stworzą podwaliny pod dalszy rozwój zintegrowanych badań nad naszym miastem.

UWAGA! Z POWODU PANDEMII PODJĘLIŚMY DECYZJĘ, BY POSZCZEGÓLNE PANELE WCHODZĄCE W SKŁAD KONFERENCJI ODBYWAŁY SIĘ ONLINE W ODRĘBNYCH TERMINACH. PONIŻEJ PREZENTUJEMY ICH SZCZEGÓŁOWE OPISY

4 listopada 2020 – „Czego może nas dziś nauczyć historia Łodzi?”

5 listopada 2020 – Tożsamość Łodzi przemysłowej. Wczoraj i dziś

2 grudnia 2020 – Wielojęzyczna literatura Łodzi w XIX i XX wieku

3 grudnia 2020 – Łódzkie słowa klucze, zaklęcia i stereotypy w badaniach łódzkich socjologów

13 stycznia 2021 – Przemysłowa transformacja Łodzi

14 stycznia 2021 – Środowisko przyrodnicze miasta

10-11 lutego 2021 – Przestrzeń miejska i jej przekształcenia

REJESTRACJA

Wszystkich chętnych do wysłuchania paneli i udziału w dyskusji serdecznie zapraszamy do uprzedniej rejestracji na wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona!

FORMULARZ REJESTRACYJNY NA SESJE ODBYWAJĄCE SIĘ W 2020 ROKU:

UWAGA! REJESTRACJA NA PANELE ODBYWAJĄCE SIĘ 4 I 5 LISTOPADA ZAMKNIĘTA Z POWODU WYCZERPANIA MIEJSC

Formularz rejestracyjny 2020

FORMULARZ REJESTRACYJNY NA SESJE ODBYWAJĄCE SIĘ W 2021 ROKU:

Formularz rejestracyjny 2021

PATRONAT

Konferencję objęli swoim patronatem:

dr inż. Tomasz Czajkowski – dyrektor Instytutu Włókiennictwa, Sieć Badawcza Łukasiewicz

dr hab. Marcin Gołaszewski – przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi

prof. Jerzy Hausner – przewodniczący Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej

Marek Michalik – prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Elwira Zaręba – prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich

RADA NAUKOWA

Przewodniczący:

Tadeusz Markowski

Członkowie:

Justyna Anders-Morawska, Justyna Danielewicz, Tomasz Jurczak, Grażyna Ewa Karpińska, Jarosław Kita, Monika Kucner, Andrzej Majer, Szymon Marcińczak, Tadeusz Marszał, Rafał Matera, Aleksandra Nowakowska, Agnieszka Rochmińska, Elżbieta Umińska-Tytoń

Sekretarze: dr Ewa M. Boryczka, dr Kamil Śmiechowski, kontakt: icsm_ul@uni.lodz.pl

Wszystkich chętnych do wysłuchania paneli i udziału w dyskusji serdecznie zapraszamy!